Kunto-Pirkoille huikeaa menestystä Liikuntamyllyssä 2017

alkuper.: 2017-02-15 20:59:24 -- sannahoo -- jaostot/yleisurheilu

HKV järjesti SAULin yleisurheilun SM-hallikilpailut Liikuntamyllyssä 11.-12.2017. Tuomisina Kunto-Pirkkojen urheilijoilla oli mahtavat 77 mitalia, joista vieläpä suurin osa niitä ihan kirkkaimpia. Hienoa me! Kilpailuissa oli varsin tiivis tunnelma ja mitalitaisteluissa nähtiin muiden muassa Eemeli Salomäki, Alexander Stubb ja Antti Kalliomäki.
Kilpailujen ensimmäisenä päivänä seuran puheenjohtaja Marja-Leena Valtonen näytti esimerkkiä muille johdattamalla Kunto-Pirkkojen N65 kuulantyöntäjät kolmoisvoittoon. Hopeaa pukkasi Toini Nousiainen ja pronssia Seija Koivunen.

N65 KP kolmoisvoitto SMhallit Helsinki 2017N65 KP kolmoisvoitto SMhallit Helsinki 2017

N65-sarjan kuulantyönnön mitalistit: Toini Nousiainen, Marja-Leena Valtonen ja Seija Koivunen. (Kuva Pertti Nousiainen)

 

 Naisten puolelta mitalirohmuja olivat N75-sarjan Riitta Rasimus, N65-sarjan monipuolisuusihme Toini Nousiainen ja N45-sarjan Jaana Pietilä-Annala. Riitta urakoi neljä juoksumatkaa, joista 800, 1500 ja 3000 metrillä hänen kaulaansa pujotettiin kultamitalit ja 400 metrillä hopeaa. Toini hyppäsi kultakorokkeelle kolmiloikkapaikalta, kuulan lisäksi hopeaa tuli 400m ja 800m juoksuista sekä pituudesta. Värisuoran täydensi pronssimitali 60 metrin juoksusta. Jaana puolestaan hurjasteli matkat 60m – 800m, joista kultamitalit 200 ja 800 metriltä, hopeaa 400 metriltä ja pronssia niukalla sadasosan tappiolla 60 metriltä. Mirja Mäntylä, N70, täydensi mitalikokoelmaansa kahdella hopealla: painonheitto ja kuulantyöntö, sekä kahdella pronssilla: pituus ja 60m.
Kunto-Pirkkojen keskimatkojen juoksijattaret olivat omaa luokkaansa Liikuntamyllyn radalla. Annika Viilolle, N50, pujotettiin kultaiset mitalit 800 ja 1500 metriltä. Jälkimmäisellä hänen aikansa 5.19,49 alittaa entisen Suomen ennätysajan. Heidi Haapasalo, N45, juoksi upeat voitot 400 ja 1500 metrillä. Anne Vakkala keräsi eri värisiä mitaleja: kultaa 60 m aitajuoksusta ja pituudesta sekä hopeaa kolmiloikasta. Vakkala oli 60m juoksussa neljäs. Rauha Ervalahti, N70, ylsi tuplamestaruuteen kuulassa ja painonheitossa ja korkeudesta tuli pronssia. Tarja Kailajärvi, N55, palasi voitokkaasti kilpakentille: 400 metrillä kotiintuomisina oli kultamitali ja 60 metrillä hopeaa. Samassa sarjassa Ursula Eerola juoksi 400 metrillä viidenneksi. Jenni Lahtinen, N35, käveli 3000 metriltä tyylikkäästi kultakorokkeelle.
Irmeli Mäihäniemi, N70, ilostutti hopeamitalillaan 200 metrillä. Irmeli oli lisäksi 60 metrillä neljäs ja kuulassa viides. Katriina Laurila, N50, juoksi hopealle 800 metrillä, pronssille 1500 metrillä ja oli neljäs 3000 metrillä. Maija Kivelä puolestaan nappasi painonheitosta hopeaa ja oli kuulassa neljäs. Virpi Hannuksela urakoi kolme lajia, joista pituushypystä kolmas, 200m neljäs ja 60 metrillä kuudes sija. Sanna Hillberg pomppasi kolmiloikassa kolmanneksi ja korkeudessa viidenneksi.
Miehissä mitalinnälkäisimpiä olivat M80-sarjan Paulus Makkonen, M75-sarjan Jorma Pirinen ja M65-sarjan Reijo Häyrinen. Paulus aitoi ja seivästi kultaa, kun taas pituudesta ja kuulantyönnöstä kaulaan pujotettiin pronssia. Pirinen puolestaan hyppäsi pituutta kultamitalin arvoisesti, seiväshypystä ja aitajuoksusta tuli hopeaa ja kolmiloikasta pronssia. Korkeushypyssä Jorma oli viides. Häyrinen puolestaan mestaroi kolmiloikassa ja aidoissa, pituushypystä hänelle ojennettiin hopeinen ja 400 metriltä pronssinen mitali.
Tuplamitalisteja olivat M85-sarjassa Jaakko Nieminen, jolle hopeaa 60 ja 200 metrillä; M65-sarjassa Kalevi Kytölälle kultaa kolmiloikasta, pronssia aidoista ja kuudennet sijat korkeudessa ja pituudessa; Ahti Finningille, M65, pronssia 400 ja 800 metrillä; M55-sarjassa Tapani Nippala hyppäsi pronssia korkeudessa ja kolmiloikassa sekä sijoittui kuudenneksi 60 metrillä ja pituudessa, ja seitsemänneksi 200 metrillä. M55-sarjan Jari Leppimäki juoksi kultaa 3000 ja hopeaa 1500 metrillä, kun taas M40-sarjan Tomi Ryynänen linkosi itsensä seiväskuopasta hopea- ja korkeushyppypaikalta pronssikorokkeelle. Ryynänen oli aitajuoksussa neljäs ja 60 metrillä kymmenes. M35-sarja Dmitri Jagodin juoksi hienon voiton 800 metrillä ja oli kolmas 1500 metrillä.
Kultamitalit maistuvat totutusti kuntopirkkalasille: Aatos Sainio, sarjassa M90, leiskautti ensimmäiseksi kolmiloikassa ja M75-sarjan Toivo Lehtinen ja Usko Jokinen nappasivat kaksoisvoiton kuulantyönnössä. Kisojen ensikertalainen Hannu Koljonen, M70, ei ujostellut kuularingissä vaan työnsi upeasti kultaa ja nappasi painonheitosta neljännen sijan. Heikki Lahtinen, myös sarjassa M70, käveli voittoon 3000 metrillä niin hurjaan aikaan, että ainoastaan M45-sarjan voittaja oli häntä nopeampi. Taisto Pietilä teki takuuvarman kultamitalisuorituksen 400 metrillä, samoin Rauno Möttönen saman sarjan kuulantyönnössä.
Hieman himmeämmätkin mitalit tekivät kauppansa: Matti Jokela, M80, otti hopeaa seiväshypystä maustettuna 60 metrin neljännellä sijalla. Seppo Taivassalo, M65, taivutti seipäässä pronssia ja saman sarjan Jorma Ojen taisteli 1500 metrin loppukirissä pronssille ja 3000 metrillä neljänneksi. M60-sarjassa Osmo Koivisto otti korkeushypystä hopeaa ja samassa ikäsarjassa Pertti Nousiainen kolmiloikkasi upeasti pronssille. Pertti oli korkeudessa neljäs ja pituudessa kahdeksas ja kävi kovia kamppailuja seurakaveri Simo Kangastien kanssa. Simo puolestaan nappasi M60-sarjan korkeudesta pronssia ja oli kolmiloikassa viides ja pituudessa yhdeksäs. Risto Salonen, M55-sarjassa, pyrähti 60 metrillä kolmanneksi, 200 metrillä neljänneksi ja 400 metrillä seitsemänneksi. Korkeushopeaa floppasi Samuli Nurminen sarjassa M35.
Piste- ja muille sijoituksille ylsivät M65-sarjassa Ari Ovaska, joka oli kuudes 200 metrillä; Tapani Leppälä, joka oli korkeudessa viides ja kuulassa kuudes sekä Timo Koivuaho, joka nappasi viidennet sijat 1500 ja 3000 metrillä. Viisi vuotta nuorempien sarjassa Markku Sointu pukkasi kuulassa viidenneksi ja Jukka Järvinen kuudenneksi, Jouko Nikula puolestaan hyppäsi pituudessa kuudenneksi ja Kimmo Eerola oli 60 metrillä seitsemäs. Juniorimiehet kunnostautuivat M45-sarjan juoksumatkoilla: Ismo Raitanen nappasi nelossijat 1500 ja 3000 metrillä ja voitti jälkimmäisellä matkalla entisen pääministerin Alexander Stubbin. Kai Koskinen taisteli 400 metrillä neljänneksi ja 60 metrillä kymmenenneksi, Mika Perkiömäki oli 400 metrillä viides ja 800 metrillä kuudes, ja Jarmo Hillberg 200 metrillä viides ja 400 metrillä kahdeksas. Heikki Vilen juoksi kahdeksanneksi M35-sarjan 3000 metrillä. Reijo Murto jäi harmikseen ilman tulosta seiväshypyssä. Iloisen yllätyksen järjesti M30-45-sarjan 4*200 metrin viestijoukkue, Kai Koskinen, Jarmo Hillberg, Tomi Ryynänen ja Dmitri Jagodin, joka kipitti kovatasoisessa kilpailussa neljänneksi.
Kaiken kaikkiaan joukkueemme suoriutui SM-kisaviikonlopusta aivan mainiosti. Alustavan pistelaskun mukaan isäntäseura HKV oli näiden kilpailujen pistevoittaja. Kunto-Pirkat, JKU ja VSvU kävivät tasaväkisen kamppailun seuraavista sijoista. Tästä jatkamme innolla kohti 2.4. Pirkkahallissa järjestettäviä 5-otteluiden SM-kilpailuja.

 

 

mainos image001 Wigren

 

mainos signature kortti800